Β' ΕΠΣ Άρτας: Χάνουν τα Τζουμέρκα, ισοπαλία το Γλυκόριζο και τώρα οι δυο τους

2016-05-26 20:48

Ο ΑΟΚ Τζουμέρκων έχασε στο Καλόβατο από τον Ολυμπιακό Καλοβάτου, ενώ ο Απόλλων Γλυκορίζου αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με τον ΠΑΣ Ανέζα. Με τις δυο ομάδες να έχουν διαφορά 3 βαθμών πλέον και το Γλυκόριζο σε περίπτωση νίκης παίρνει την απευθείας άνοδο ενώ τα Τζουμέρκα έχουν και το πλεονέκτημα  της ισοπαλίας.

Απόλλων Γλυκορίζου - ΠΑΣ Ανέζα 3-3

Το Γλυκόριζο μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 5ο λεπτό βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Α. Xibraku. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε 10 λεπτά αργότερα καθώς ο Μυτικιώτης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με σουτ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αλλά το γκολ το βρήκαν οι φιλοξενούμενοι στο 35' με τον Ζώη να κάνει ωραίο σουτ στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Τσιώλη και έγραψε το 1-2. Στα εναπομείναντα λεπτά το Γλυκόριζο πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά το 1-2 παρέμεινε ως το τέλος του ημιχρόνο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δυο ομάδες να μην απειλούν τις δυο εστίες. Με την συμπλήρωση 66' λεπτών αγώνα όμως ο Γρηγορίου ανατράπηκε στην περιοχή με τον πρώτο σκόρερ του Γλυκορίζου και των Play-Off Π. Σταύρου να αναλαμβάνει την εκτέλεση γράφοντας το 2-2. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ όμως καθώς ο Ρούμπος στο 70' έβαλε και πάλι μπροστά την Ανέζα με κεφαλιά. Η ισοφάριση ήρθε στο 76' από τον έτερο αδερφό Xibraku (Κ.) o οποίος με ωραίο σουτ έφερε για 4η φορά το ματς στην ισοπαλία που θα ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά η Ανέζα είχε σημαντική ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι αλλά το 3-3 παρέμεινε μέχρι το τελευταία σφύριγμα του κ. Καλιακάτσου.

Γήπεδο: Γλυκορίζου

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτριος
Βοηθοί: Νικολάου Ευάγγελος - Κούσουλας Γεώργιος

Απόλλων Γλυκορίζου : Τσιώλης, Σφήκας, Κ. Xibraku, Ndreca, Δ, Σταύρου, Ζαρκάδας, Α. Xibraku, Παπαμιχαήλ (Cingo 60'),Π. Σταύρου, Παπαχρηστάκης (Τσίρκας 85'), Σιακούφης (Γρηγορίου 60')

ΠΑΣ Ανέζας : Τσαμπάς, Η. Στεργίου, Μυτικιώτης, Ζώης (Η. Ρώσσιος 75'), Η. Στεργίου, Ντούλας, Σιώζος, Μπάφας (85' Γεωργίου Π.), Λιόλιος, Ρούμπος, Παπαγεωργίου

Ολυμπιακός Καλοβάτου - ΑΟΚ Τζουμέρκων 2-0

Τα Τζουμέρκα στο πρώτο ημίχρονο είχαν την υπεροχή δημιούργησαν φάσεις για να πετύχουν κάποιο τέρμα, αυτό δεν έγινε από τους φιλοξενούμενους όμως και η μπάλα ως γνωστών τιμωρεί. Στο 30' ο Π. Κωλέτσος μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε και κέρδισε το πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Α. Ράμα. Ο Επιθετικός των γηπεδούχων δεν αστόχησε από την Άσπρη βούλα και έκανε το 1-0. Σαν να μην έφτανε αυτό οι γηπεδούχοι διπλασίας τα τέρματα τους στην επόμενη καλή φάση που είχαν στο 35ο λεπτό με τον Α. Κωλέτσο να πιάνει την κεφαλιά εντός περιοχής και να γράφει το 2-0. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι ομάδες είχαν από μια ευκαιρία αλλά το 2-0 παρέμεινε ως το τέλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν όπως ήταν αναμενόμενο για να μειώσουν, αλλά ο πολύ καλός Καραχάλιος και η αστοχία του δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο γκολ με το τελικό 2-0 να παραμένει ως το τέλος του παιχνιδιού. Με την τελευταία αγωνιστική να αναμένεται φωτιά στα Τζουμέρκα.

Γήπεδο: Καλοβάτου

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης
Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Τράμπας Θωμάς

Ολυμπιακός Καλοβάτου : Καραχάλιος, Σ. Θεμελής, Τζίμας (Ψυχογιός 84'), Γ. Θεμελής, Γιαμούρης, Α. Κωλέτσος, Παπακώστας, Θεοδώρου, Α. Ράμα (Τσίγας 60'), Π. Κωλέτσος (Μπελέρης 89'), Γ. Ράμα

ΑΟΚ Τζουμέρκων : Κατσαρός, Η. Κουτρομάνης, Τσιμπλοκούκος, Κωνσταντινίδης, Μακρής, Στύλιος (Καλύβας 80'), Κοντοδήμας, Γ. Κατσάνος, Δ. Πλεύρης, Ν. Πλεύρης, Κ. Κουτρομάνης