Β' ΕΠΣ Άρτας 22η αγωνιστική PostGame

2016-03-06 20:32
Διαγόρας Κομμένου - Ακράτητος Ακροποταμιάς 1-3
Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς καλύτεροι κατά την διάρκεια του 90λεπτού καθώς είχαν και 3 δοκάρια εκτός απο τα τρία γκολ, το πρώτο γκολ στο 33' , σουτ ο Μπίτζος Γ. και στο ριμπάουντ σκοράρει ο Βαγγελής, η ισοφάριση ήρθε στο 43' με πέναλτι για τον Διαγόρα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ακράτητου που συνέχιζε να πιέζει βρήκε το γκολ με στημένο, φάουλ του Σανίδα, ξαναμαζεύει πάλι ο Βαγγελής το ριμπάουντ και κάνει το 1-2 στο 72ο λεπτό. Στο  74' και 10 λεπτά αργότερα(84') ο έμπειρος πορτιέρο Μπακόλας εξουδετέρωσε 2 επικύνδινες φάσεις κρατώντας μπροστά στο σκόρ την ομάδα του, στο 85'  μετά απο σέντρα του Μπίτζου Α. Ο Μήτσιος πιάνει το σουτ και σκοράρει για το 1-3 που ήταν και η χαριστική βολή για τον Διαγόρα.
Ήταν η πρώτη νίκη για τον Ακράτητο Ακροποταμιας ο οποίος έχει 6 βαθμούς πλέον έχοντας 3 ισοπαλίες και μια νίκη. O Διαγόρας Κομμένου που μετράει 3 νίκες και 1 ισοπαλία σε 21 αγώνες έχει μαζέψει 10 βαθμούς, και βρίσκεται 2 θέσεις πάνω από την τελευταία θέση που κρατάει ο σημερινός αντίπαλος της, που γνώρισε την ήττα.

Αστέρας Ρόκκα - Απόλλων Γλυκορίζου 0-2
Στα Ρόκκα παίχτηκε ένα σκληρό παιχνίδι, γεμάτο ένταση κατά την διάρκεια του 90λεπτου , μια ένταση που έμεινε εντός τον αγωνιστικών γραμμών και με τον Απόλλων να παίρνει μια ακόμα σπουδαία νίκη στην μάχη της 5αδας, ο Απόλλων πλέον βρίσκεται ισόβαθμος στην 3η θέση με τον Ολυμπιακό Καλοβάτου.
Στον αγώνα ο Απόλλων Γλυκορίζου έβαλε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, το γκολ για στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου το σημείωσε ο Παπαχρηστάκης μετά από ωραία ανάπτυξη από δεξιά της ομάδας του Γλυκορίζου, μετά το γκολ υπήρχαν μερικά σκληρά φάουλ και κάρτες, χωρίς να κοκκινίσει καμία, στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Απόλλων που είχε υπό τον έλεγχο της το παιχνίδι σημείωσε και το 2ο τέρμα μετά από ωραία ενέργεια από τα αριστερά ο Βεντίστας βρέθηκε στην πορεία της Μπάλας και έκανε το 0-2 για την ομάδα του.
Με αυτή την νίκη ο Απόλλων Γλυκορίζου κρατάει την διαφορά των 3 βαθμών από τον ΠΑΣ Ανέζας και ισοφαρίζει τον Ολυμπιακό Καλοβάτου με 40 βαθμούς στην 3η θέση.
Από την άλλη η ομάδα του Αστέρα Ρόκκα που μάχεται σε κάθε παιχνίδι για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα αν και από νωρίς εκτός στόχων, βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 16 βαθμούς.

ΑΟ Κορφοβουνίου - Κυράτσα Αγ. Δημητρίου 0-1
Στο Γήπεδο Κορφοβουνίου , ΑΟ Κορφοβουνίου και Κυράτσα Αγ. Δημητρίου φάνηκαν ισάξιες εντός των αγωνιστικών γραμμών, με τελικό νικητή όμως την ομάδα του Αγ. Δημητρίου,
Με παρουσία αρκετών φιλάθλων στο γήπεδο του Κορφοβουνίου, η ομώνυμη ομάδα δεν κατάφερε να πάρει έστω τον 1 βαθμό της ισοπαλίας και να χαρίσει στους φιλάθλους της την ευχαρίστηση να χαρούν έστω και την ισοπαλία, παρόλο που δεν τα κατάφεραν όμως οι Κορφοβουνιώτες έφυγαν από το γήπεδο με το κεφάλι ψηλά, γιατί κόντραραν στα ίσα μια ομάδα που βλέπει 5αδα.
H Kυράτσα Αγ. Δημητρίου συνεχίζει να βλέπει την 5αδα με 1 βαθμό διαφορά, καθώς οι 36 βαθμοί που έχει μαζέψει έως τώρα δεν είναι αρκετοί για να κλέψουν την 5η θέση που κρατάει ο ΠΑΣ Ανέζας με 37.
Από την άλλη ο ΑΟ Κορφοβουνίου είχε βγει σχεδόν από την αρχή του πρωταθλήματος εκτός στόχων ανόδου, καθώς οι -12 βαθμοί την άφησαν πολύ πίσω. Ο ΑΟ Κορφοβουνίου παρόλα αυτά έχει καταφέρει να μαζέψει 15 βαθμούς και να βρίσκεται ισόβαθμος με τον Αστέρα Φιλοθέης στην 11η θέση.

ΑΟΚ Τζουμέρκων - Αστέρας Φιλοθέης 8-1

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν ο αγώνας του ΑΟΚ Τζουμέρκων με αντίπαλο την νεανική ομάδα του Αστέρα Φιλοθέης. νευριασμένη η ομάδα των Τζουμέρκων από την πρώτη της ήττα την περασμένη αγωνιστική με τον Απόλλων Γλυκορίζου, έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον "μικρό" Αστέρα σφυριλατόντος τον ασταμάτητα καθ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, κερδίζοντας τελικά με το ευρύ 8-1 που τον κρατάει στην πρώτη θέση με 53 βαθμούς, όσους έχει και η ομάδα της ΑΕ Ξηροβουνίου, που έχει και έναν αγώνα περισσότερο, αλλά να περιμένει την τελευταία αγωνιστική τον ΑΟΚ Τζουμέρκων στο γήπεδο του.
Η νεανική ομάδα του Αστέρα Φιλοθέης έχει καταφέρει να μαζέψει προς το παρών 15 βαθμούς σε 20 αγώνες, και βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας.

ΑE Καμπής - ΑΕ Ξηροβουνίου 0-4

Στο γήπεδο της Καμπής, μια κοινή έδρα και για τις δύο ομάδες, με σημερινό δηλωμένο γηπεδούχο την ΑΕ Καμπής, η πρωτοπόρος ΑΕ Ξηροβουνίου κατάφερε να φύγει από το γήπεδο "της" με την νίκη και τους 3 βαθμούς στο βαλιτσάκι της και να ελπίζει στην κατάληψη της 1ης θέσης. Τα γκολ για την ομάδα της ΑΕΞ τα πέτυχαν οι συνήθεις σκόρερ Δόσης - Γόγολος και οι Ανυφαντής και Βίτσιος που πρόσθεσαν από ένα γκολ στην σημερινή αναμέτρηση βοηθώντας την ομάδα τους να φτάσει ένα βήμα ακόμα ποιο κοντά στο Α' Τοπικό.
Η ΑΕ Καμπής που απομακρύνεται ακόμα περισσότερο από την ζώνη "Play-Off" κρατάει την 9η θέση αυτή την στιγμή με 28 βαθμούς, 9 λιγότερους από τον Πας Ανέζας που κρατάει αυτή την στιγμή την 5η θέση με 37.
Η ΑΕ Ξηροβουνίου βρίσκεται ισόβαθμη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τον ΑΟΚ Τζουμέρκων, με 53 βαθμούς, έχοντας όμως έναν αγώνα λιγότερο, καθώς χρωστάει ένα ρεπό ακόμα.

Δίας Κωστακιών - ΑΕ Λουτροτόπου 4-1

Στο γήπεδο του Πολυδρόσου ο Δίας Κωστακιών έκανε το χρέος του απέναντι στην ΑΕ Λουτροτόπου κερδίζοντας εύκολα με 4-1, μια νίκη που το διατηρεί κοντά στην 5αδα και στην ελπίδα του Α' Τοπικού.
Ο Δίας αυτή την στιγμή βρίσκεται στην 7η θέση με 35 βαθμούς, μόλις 2 βαθμούς λιγότερους από τον ΠΑΣ Ανέζα, με τον επόμενο αγώνα στην Αγία Παρασκευή να είναι ιδιαίτερα σημαντικός, καθώς και οι δύο ομάδες βρίσκονται στο κυνήγι της 5αας. Η Ομάδα του Λουτροτόπου κρατάει την προτελευταία θέση στον βαθμολογικό πίνακα με 9 βαθμούς, ένα λιγότερο από τον 13ο Διαγόρα Κομμένου, και 3 περισσότερους από τον τελευταία Ακράτητο Ακροποταμιάς.

ΠΑΣ Ανέζας - Ολυμπιακός Καλοβάτου 3-1
Το μεγάλη ντέρμπι της Αγωνιστικής έγκυρε προς την μεριά του ΠΑΣ Ανέζας,όπως είχε γίνει και στον πρώτο γύρο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν 3 γκολ σε έναν μοιρασμένο αγώνα για τις δύο ομάδες, αλλά τον ΠΑΣ να θέλει περισσότερο τον αγώνα και να κερδίζει δίκαια, τα γκολ που έδωσαν την νίκη στον ΠΑΣ Ανέζας τα σημείωσε οι Τζαμπάς Π. (x2) και ένα ο Ζώης Φ.
Η Ομάδα της Ανέζας που βρίσκεται σε έναν ιδιαίτερα σκληρό αγώνα για την πεντάδα με την σημερινή νίκη έδωσε ένα χέρι βοηθείας στον εαυτό της, καθώς ο Ολυμπιακός Καλοβάτου είναι μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και το 3ποντο απένταντι της δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά, καθώς η ομάδα του Καλοβάτου έχει καταφέρει να κρατήσει στην ισοπαλία τον ΑΟΚ Τζουμέρκων που έχει μόλις μια ήττα, με τις προηγούμενες ήττες της να προέρχονται από ΑΕ Ξηροβουνίου,   ΠΑΣ Ανέζας(x2) , Απόλλων Γλυκορίζου και ΑΟΚ Τζουμέρκων στον 1ο γύρο. Έτσι η ομάδα του ΠΑΣ γίνεται η πρώτη ομάδα που νικάει και στους δύο γύρους τον Ολυμπιακό Καλοβάτου, που πλέον βρίσκεται ισόβαθμος στην 3η θέση με τον Απόλλων Γλυκορίζου έχοντας 40 βαθμούς.
Ο ΠΑΣ Ανέζας βρίσκεται 3 βαθμούς πίσω, όσα και τα σημερινά της γκολ στην αναμέτρηση με 37 βαθμούς, στην 5η θέση.