Β' ΕΠΣ Άρτας 21η αγωνιστική PostGame

2016-02-29 20:28

Ακράτητος Ακροποταμιάς - Αστέρας Ρόκκα 0-0

Mε ανέπαφα τέρματα τελείωσε η αναμέτρηση στην Ακροποταμιά. Με τις δύο ομάδες να μην διεκδικούν κάτι ουσιαστικό το φετινό πρωτάθλημα, σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, Ακράτητος και Αστέρας μοιράστηκαν τους βαθμούς της Ισοπαλία, καλύτερος παίχτης του αγώνα ο νεοαποκτηθέν Α. Μπακόλας ο οποίος απέκρουσε και πέναλτι κρατώντας ανέπαφη της εστία του Ακράτητου χαρίζοντας στην ομάδα του έναν βαθμο.

Διαγόρας Κομμένου - ΑΟ Κορφοβουνίου 0-2

Στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μείνουν στην Ισοπαλία και θα μοιραστούν από έναν βαθμό, χωρίς γκολ. Ο επιθετικός της ομάδας του Κορφοβουνίου Μπόσμος Δ.όμως είχε αντίθετη άποψη, και με δύο προσωπικά γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Απόλλων Γλυκορίζου - ΑΟΚ Τζουμέρκων 4-3

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής όλα ήταν πιθανά εξ αρχής, και οι δύο ομάδες φρόντισαν να μας το αποδείξουν αυτό και εντός γηπέδου.

Η πρωτοπόρος ομάδα του ΑΟΚ Τζουμέρκων έδειξε πως καθάρισε την αναμέτρηση από το πρώτο τέταρτο, παίρνοντας προβάδισμα 2 τερμάτων με το καλημέρα, εκεί που όλα κυλούσαν ομαλά, ένα πέναλτι ήρθε να βάλει πάλι στο παιχνίδι τον Απόλλων μειώνοντας σε 1-2, λίγο αργότερα η ομάδα του Γλυκορίζου έφερε το παιχνίδι στα ίσα και πάλι με το 2-2 να είναι όχι το σκορ ημιχρόνου, αλλά το σκορ πριν τις κόκκινες κάρτες. στο 60' του δευτέρου ημιχρόνου με το σκορ στο 2-2 τα νεύρα των παιχτών και των δύο ομάδων τεντωμένα και μια "κουτί" ενέργεια δυο εκ των παιχτών των δυο ομάδων, αφήνουν τις ομάδες τους με 10 παίχτες, για κακή τύχη για τον Απόλλων έτυχε να είναι ο τερματοφύλακας, έτσι στην θέση αμυντικού μπαίνει ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας. Λίγο αργότερα ο ΑΟΚ Τζουμέρκων θα μείνει με 9 παίχτες για 2η κίτρινη κάρτα που δέχθηκε παίχτης της. Παρόλο που έπαιζε με 9 η ομάδα των Τζουμέρκων κατάφερε να πάρει πάλι κεφάλι στο σκορ κάνοντας το 2-3, με το Γλυκόριζο να μην έχει πει την τελευταία λέξη, και στα 10 τελευταία λεπτά φέρνει τούμπα το ματς κερδίζοντας 4-3, η ήττα αυτή ήταν η πρώτη του ΑΟΚ Τζουμέρκων στο πρωτάθλημα.

Κυράτσα Αγ. Δημητρίου - ΑΕ Καμπής 2-0

Πλησιάζει και πάλι στον 1 βαθμό από την 5αδα η Κυράτσα Αγ. Δημητρίου μετά την νίκη στην έδρα επί της ΑΕ Καμπής, σε ένα εύκολο εντός έδρας τρίποντο χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η ομάδα της Κυράτσας πήρε αυτό που ήθελε και συνεχίζει στο κυνήγι του ΠΑΣ Ανέζας.

Αστέρας Φιλοθέης - Δίας Κωστακιών  0-1

Όπως κάθε παιχνίδι έτσι σε αυτό οι δύο μαχητικές ομάδες του Αστέρα Φιλοθέης και του Δία Κωστακιών απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο με την ποιο έμπειρη ομάδα να κερδίζει. Με το ένα γκολ της ομάδας των Κωστακιών να είναι αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση στον Αγ. Σπυρίδωνα και να φέρνει τον Δία Κωστακιών μόλις 2 βαθμούς μακριά από την 5αδα των Play-Off.

ΑΕ Ξηροβουνίου - ΠΑΣ Ανέζας 3-0

Ποιο εύκολα από τι περιμέναμε η ομάδα του Ξηροβουνίου πήρε το 3ποντο με αντίπαλο τον ΠΑΣ Ανέζας στο γήπεδο της Καμπής, ο 5η στην βαθμολογία ομάδα της Ανέζας δεν στάθηκε εμπόδιο στο κυνήγι του πρωταθλήματος της ΑΕ Ξηροβουνίου, με δύο γκολ του Γογολου και ενα του Δόση έπιασε στην κορυφή τον ΑΟΚ Τζουμέρκων με 50 βαθμούς και μοιράζονται πλέον την κορυφή. Με την ομάδα των Τζουμέρκων να έχει έναν αγώνα λιγότερο επειδή έχει κάνει το ρεπό της. με την ομάδα του Ξηροβουνίου να έχει σειρά την 28η αγωνιστική να κάνει το ρεπό της, μόλις 2 αγωνιστικές πριν το ντέρμπι της τελευταία 30ης αγωνιστικής με τον ΑΟΚ Τζουμέρκων.

Ολυμπιακός Καλοβάτου - Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής 1-0

Στον Καλόβατο ο Ολυμπιακός συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα προσθέτοντας άλλη μια νίκη στο ενεργητικό του, και πλέον βρίσκεται 7 βαθμούς μακριά από την 6η θέση που κρατάει η Κυράτσα Αγ. Δημητρίου, με μια θέση στα play-off όσο περνάνε οι αγωνιστικές να γίνεται όλο και ποιο σίγουρη για την ομαδα του Καλοβάτου. Η επόμενη αγωνιστική στην Ανέζα μπορεί να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο την διαφορά από την ομάδα που θα μείνει εκτός Play-Off.