Β' ΕΠΣ Άρτας: Πήρε το 3ποντο στον Καλόβατο ο Απόλλων Γλυκορίζου

2016-05-16 14:59

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον πρώτο σκόρερ των Play-Off Παναγιώτη Σταύρου ο οποίος πέτυχε και τα 3 τέρματα της ομάδας του ο Απόλλων Γλυκορίζου πήρε την 2η νίκη στις 3 πρώτες αγωνιστικές των Play-Off.

Tα πρώτα λεπτά κύλησαν ήρεμα με παιχνίδι κέντρου χωρίς φάσεις. Στην πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ο Παναγιώτης Σταύρου έβαλε μπροστά το Γλυκόριζο ο οποίος με σουτ στο 19' έκανε το 0-1. Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα(29') ο Ολυμπιακός Καλοβάτου έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Π. Κωλέτσο να σκοράρει σε κενή εστία καθώς ο Παπαδητρίου είχε επιχειρήσει έξοδο αλλά η προσγείωση του ήταν άτσαλη πέφτοντας πάνω στον Δ. Σταύρου και στην συνέχεια στο έδαφος και αναγκάστηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο. Το 1-1 παρέμεινε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά στις 2 εστίες.

Με την αρχή του 2ου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι προβάδισμα με τον συνήθης ύποπτο Π. Σταύρου να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία της άμυνας του Καλοβάτου και έκανε το 1-2 στο 50'. Στο 55' τα  πράγματα έγιναν ακόμα ποιο δύσκολα για την ομάδα του Καλοβάτου που έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Α. Ψυχογιού. Ο Απόλλων είχε την πρωτοβουλία τον κινήσεων στα επόμενα λεπτά και στο 73ο λεπτό σημείωσε και 3ο γκολ με τον Π. Σταύρου να πετυχαίνει χατ τρικ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά 10 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Ndreca υπέπεσε σε πέναλτι. Με τον Ραμα Α. να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να βάζει ξανά στο παιχνίδι τους γηπεδούχους μειώνοντας σε 2-3. Το σκορ όμως δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα με τον Απόλλων Γλυκορίζου να παίρνει ένα ακόμα πολύτιμο τρίποντο.

Γήπεδο: Καλοβάτου

Διαιτητής: Κουτσιαύτης Μένιος, Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Νικολάου Βαγγέλης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Γεωργοδήμος) : Σάλλας, Τζίμας (Ντόκορος 80),Α. Ψυχογιός, Κατσικάς, Α. Κωλέτσος, Γιαμούρης (Π. Ψυχογιός 63'), Παπακώστας (Θεμελής 58'), Κωλέτσος Π., Α. Ράμα, Θεοδώρου, Γ. Ράμα

Απόλλων Γλυκορίζου (Θώδης) : Παπαδημητρίου (λ.τρ. Τσιώλης 30'), Σφήκας, Κ. Xibraku, Ndreca, Δ. Σταύρου, Ζαρκάδας, Α. Xibraku, Παπαμιχαήλ, Cingo, Π. Σταύρου (Τσιρογιάννης 75'), Παπαχρηστάκης (Σιακούφης 65')