Ναυπακτιακός - Τηλυκράτης Λευκάδας 0-1

2016-05-18 22:30

Ο Ναυπακτιακός ήταν ποια απειλητικός, είχε τις ευκαιρίες αλλά τελικά ο Τηλυκράτης πέτυχε αυτό που ήθελε. Ένα γκολ λίγο πριν το ημίχρονο(αυτογκόλ) και το κράτησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης παίρνοντας έτσι ένα σπουδαίο τρίποντο.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήταν για τον Τηλυκράτη στο 24' με τον Ιασωνίδη να βλέπει το σουτ του να σταματάει πάνω στην γραμμή με τον Καζανά να απομακρύνει και στην συνέχεια ο Ανδρεόπουλος μπλόκαρε. Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Ναυπακτιακού να απειλήσει με το σουτ του Μιχαλόπουλου αλλά η μπάλα σταμάτησε στα χέρια του Σκιαδά. Τα επόμενα λεπτά ο Ναυπακτιακός είχε την κατοχή και στο 36' παραλίγο να βρει το γκολ όταν ο Πιστιόλης ανενόχλητος έπιασε το σουτ εντός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα του Σκιαδά. Τα επόμενα λεπτά ο Ναυπακτιακός είχε την υπεροχή δημιουργώντας ευκαιρίες αλλά ο Τηλυκράτης ανέβηκε και τελικα βρήκε το γκολ στο 44ο λεπτό. Ο Σιδέρης κέρδισε το φάουλ σε πλάγια θέση περίπου 10 μέτρα μακριά από την συμβολή των γραμμών της περιοχής, ο Δημουλιάς ανέλαβε την εκτέλεση, βγάζει την σέντρα, ο Ανρεόπουλος διώχνει την μπάλα πάνω στο πρόσωπο του Καλαβρουζιώτη με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας έτσι το 0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς φάσεις, με τους γηπεδούχους να είναι εμφανώς επηρεασμένοι από το γκολ που δέχθηκαν στα τελευταία λεπτά με τα πρώτα 20 λεπτά να κυλάνε χωρίς φάσεις, με την πρώτη ευκαιρία να ανήκει στον Τηλυκράτη με τον Δημουλιά στο 65' να κάνει σέντρα σουτ αλλά ο Φλέγγας απομάκρυνε. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τον Ναυπακτιακό να έχει τον έλεγχο του αγώνα αλλά ανούσια προσπαθούσε να απειλήσει με σέντρες και αδύναμα σουτ που είτε σταματούσαν στα χέρια του Σκιαδά είτε περνούσαν άουτ.

Γήπεδο: Ναυπάκτου

Διαιτητής: Πουλημάς Νικόλαος, Βοηθοί: Σκορδίλης Χάρης-Δημήτρης - Βλάσης Θωμάς(Κέρκυρα)

Ναυπακτιακός (Θεοδοσίου):  Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Ανδριτσόπουλος, Φλέγγας, Ζαχαρόπουλος, Καλαβρουζιώτης, Ψυχογιός (Αδραχτάς 65'), Θεοχάρης, Πιστιόλης, Μιχαλόπουλος (Θανασιός 75'), Καμμένος (Καραγιάννης 55')

Τηλυκράτης Λευκάδας(Παντζιαράς): Σκιαδάς, Βρεττός,Σ. Καταγής, Μπουρδούβαλης, Ιασωνίδης, Ορφανός (Γ. Καταγής 73'), Περιστέρης (Γ. Γεωργάκης 83'),  Κτένας, Μακρυγιάννης, Σιδέρης (Ι. Γεωργάκης 60'), Δημουλιάς