Αμβρακία Κωστακιών - Τηλυκράτης Λευκάδας 0-0

2016-05-25 21:39

Θα μπορούσε να ήταν το παιχνίδι που θα έδινε σε μια από τις δυο μια θέση στην Γ' Εθνική, τελικά όμως καμία ομάδα δεν κατάφερε να κάνει το πρώτο βήμα στο σκοράρισμα με το 0-0 να παραμένει ως το τέλος, αντικατοπτρίζοντας και την εικόνα του παιχνιδιού.

Ο Τηλυκράτης ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος δημιουργώντας ευκαιρίες με κυριότερη αυτή του Σιδέρη στο 25ο λεπτό ο οποίος μετά την πάσα του δραστήριου Μακρυγιάννη δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Βαρέλη από πλεονεκτική θέση. Με τον τερματοφύλακα της Αμβρακία να διώχνει σε κόρνερ. Ο Τηλυκράτης είχε και 2-3 ακόμα ευκαιρίες χωρίς να ανησυχήσουν τον Βαρέλη και την άμυνα της Αμβρακία που κράτησε το 0-0 μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου

Η Επανάληψη και πάλι είχε την ίδια εικόνα, με το παιχνίδι να παίζεται στο κέντρο του γηπέδου κυρίως με τις φάσεις να είναι λιγοστές μπροστά στις δυο εστίες με τον Βαρέλη και τον Σκιαδά να ήταν εκεί όταν χρειάστηκε. Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Ορφανός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βαρέλη, ενώ στο 85' ο Σιδηρόπουλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σκιαδά ο οποίος αντέδρασε ωραία στο σουτ του υψηλόσωμου σέντερ φορ των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν έντονες διαμαρτυρίες στο 10ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου για πέναλτι, αλλά ο κ. Τσιάκος δεν έδωσε κάτι, ενώ στο 30' ο Μακρυγιάννης έβγαινε μόνος του απέναντι από τον Βαρέλη αλλά η προσπάθεια του τελείωσε σε οφσάιντ που σήκωσε για άλλη μια φορά θύελλα αντιδράσεων καθώς οι φιλοξενούμενοι υποστηρίζουν πως δεν ήταν.

Τελικό σκορ 0-0 με τις δυο ομάδες να κοιτάνε ποιο πολύ την αμυντική τους λειτουργία παρά τις επιθέσεις και όλα θα κριθούν στις επόμενες αγωνιστικές ή στην επόμενη καθώς αν ο Τηλυκράτης νικήσει την Ναύπακτο μέσα και η Αμβρακία κερδίσει εκτός την Ιτέα και οι δυο ομάδες εξασφαλίζουν την άνοδο.

Γήπεδο: Κωστακιών

Διαιτητής : Τσιάκος Σπυρίδων(Θεσπρωτίας)
Βοηθοί : Βλάσσης Θωμάς(Κέρκυρας) - Γραικός Αναστάσιος-Σπυρίδων(Κέρκυρας)

Αμβρακία Κωστακιών (Μπαλάφας): Βαρέλης, Τάσσος, Λύτος (Σταμούλης 46'), Τσόλκας, Παπαρούνης, Βερλέκης, Γούλας, Παππάς ( Μανοδήμος 89'), Σιδηρόπουλος, Νταλάκας (Μαγκάκης 76'), Μπεζεβέγκης

Τηλυκράτης Λευκάδας (Παντζιαράς): Σκιαδάς, Βρεττός, Καταγής Σ., Μπουρδούβαλης Ιασωνίδης, Ορφανός (Περιστέρης 78'), Μακρυγιάννης, Κτενάς, Σιδέρης, Καταγής Γ. (Γεωργάκης 70'), Δημουλιάς