Αμβρακία Κωστακιών - Ναυπακτιακός 2-1

2016-05-22 21:12

Σπουδαία νίκη πήρε η Αμβρακία Κωστακιών στην έδρα της επί του Ναυπακτιακού αυξάνοντας την διαφορά στο +4 από την ομάδα της Ναυπάκτου έχοντας πλέον ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα.

Στο 1ο λεπτό ο Ανδριτσόπουλος απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Βαρέλη με τον τερματοφύλακα της Αμβρακία να μην ανησυχεί. Στο 8' ο Σιδηρόπουλος έπιασε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Νταλάκα αλλά ο Ανδρεόπουλος αντέδρασε καλά στην κεφαλιά του φορ της Αμβρακίας. Στο 20' ο Καραγιάννης εκτελεί το φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει και φεύγει λίγο άουτ. Ο Καραγιάννης αναλαμβάνει την εκτέλεση του κόρνερ, ο Καλαβρουζιώτης τους κέρδισε όλους στην περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 0-1. Μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Γούλας έπιασε το σουτ στην συμβολή των γραμμών της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρίσκει στην εσωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού και στην συνέχεια τα δίχτυα της εστίας του Ανδρεόπουλο κάνοντας το 1-1. Στο 25' το πλασέ του Νταλάκα έδιωξε σωτήρια ο Δημόπουλος με την μπάλα να είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Στο 28' το φάουλ του Γούλα έφυγε αρκετά μέτρα άουτ. Στο 31'ο Τάσος ανατρέπεται από τον Καραγιάννη εντός περιοχής με τους γηπεδούχους να ζητάνε πέναλτι, αλλά ο Τάσης δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Στο 40' ο Σιδηρόπουλος έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Παππά αλλά η μπάλα δεν βρήκε στόχο. Δυο λεπτά αργότερα ο Γούλας έβγαλε την πάσα στην περιοχή, οι αμυντικοί του Ναυπακτιακού δεν διώχνουν καλά με το Σιδηρόπουλο να κόβει ωραία στον Παππά και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ανδρεόπουλου για να κάνει το 2-1. Ένα σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου χωρίς κάποια άλλη φάση.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο 2ο ο Ναυπακτιακός απείλησε από το 1ο λεπτό με τον Ανδριτσόπουλο να πλασάρει άουτ από πλάγια θέση. Δυο λεπτά αργότερα ο Νταλάκας έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή του Ναυπακτιακού αλλά ο Ανδρεόπουλος μπλόκαρε χωρίς δυσκολία. Στο 55' ο Νταλάκας έκανε το σουτ αλλά ο Ανδρεόπουλος αντιδράει ωραία διώχνοντας την μπάλα με τα πόδια. Τα επόμενα 15 λεπτά κύλησαν χωρίς πολλές φάσεις. Στο 70' ο Καραγιάννης στην σέντρα ο Βαρέλης πιάνει καλά την μπάλα η οποία έφτασε στον Μιχαλόπουλο αλλά ο τελευταίος σούταρε άουτ. Ενα λεπτό αργότερα ο Γούλας και Σιδηρόπουλος συνεργάστηκαν ωραία με τον τελευταίο να βγαίνει απέναντι από τον Ανδρεόπουλο αλλά ο τερματοφύλακας της Ναυπάκτου πρόλαβε να πέσει πρώτος στην μπάλα. Στο 75' το σουτ του Μπεζεβέγκη δεν βρήκε εστία. Ενώ 1 λεπτό αργότερα ο Ψυχογιός μετά την σέντρα του Δημητρακόπουλου δεν έπιασε καλά την κεφαλιά που πέρασε άουτ. Στο 79' ο Σιδηρόπουλος στην κεφαλιά αλλά η μπάλα είχε την ίδια κατάληξη. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ο Φλέγγας έπιασε την κεφαλιά με τον Βαρέλη να μαζεύει εύκολα και ο Σταμούλης προσπάθησε να βγει στην κόντρα αλλά ο Ανδρεόπουλος βγήκε από το τέρμα του και παραχώρησε πλάγιο.

Γήπεδο: Κωστακιών

Διαιτητής: Τάσης Γεώργιος(Ιωάννινα)
Βοηθοί: Αντωνίου Βασίλειος - Θανασιάς Αθανάσιος(Ιωάννινα)

Αμβρακία Κωστακιών (Μπαλάφας): Βαρέλης, Τάσσος, Λύτος(80' Μαγκάκης), Τσόλκας, Παπαρούνης, Βερλέκης, Γούλας, Παππάς(90' Μανοδήμος), Σιδηρόπουλος, Νταλάκας( 85' Σταμούλης), Μπεζεβέγκης

Ναυπακτιακός (Θεοδοσίου):  Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Ανδριτσόπουλος, Φλέγγας, Καραγιάννης, Δημόπουλος(65' Θανασιός), Καλαβρουζιώτης, Πιστιόλης(46' Αδραχτάς), Μιχαλόπουλος, Δημητρακόπουλος, Ζαχαρόπουλος(70' Ψυχογιός)